Zásadním přínosem startující důchodové reformy je bezesporu zavedení tzv. 2. pilíře (důchodové spoření).
Ten obohatí dnešní průběžně financovaný český penzijní systém o fondovou složku, která významně podpoří tři hlavní obecně prospěšné reformní záměry:
- zavést vícezdrojové financování důchodů, tj. systém již nebude závislý jen na 1. pilíři, který s ohledem na demografii neposkytuje do budoucna záruky solidních důchodů
- zvýšit zásluhovost důchodového systému, neboť 2. pilíř je na rozdíl od 1. pilíře postaven na individuálním spoření a klientem volitelné investiční strategii
- zajistit dlouhodobou demografickou odolnost a finanční udržitelnost celého penzijního systému
Klientská „zajímavost" 2. pilíře závisí na řadě parametrů. Kromě vztahu k riziku bude hrát jistě úlohu výše měsíčních příjmů a kvalita finančního poradenství. V každém případě lze však obecně konstatovat, že přestože není důchodové spoření garantováno státem, jedná se o velice zajímavý produkt, a to jak z hlediska daňového (i další 2 % z hrubého příjmu snižují daňový základ), tak z hlediska očekávaného zhodnocení vložených prostředků (zákon přísně limituje výdaje penzijních společností). Navíc neúčast ve 2. pilíři či v jiném individuálním zajištění (doplňkové penzijní spoření, životní pojištění, investiční fondy apod.) a spolehnutí se jen na 1. pilíř je, s ohledem na stárnutí populace, velice riskantní „penzijní strategií". Jak je patrné z následujícího důchodového „puzzle", přináší reforma pro finanční poradce i další tržní výzvy a příležitosti pro individuální finanční zajištění seniority svých klientů.
ING. PETR PAVLÍK (1944)Dnes aktivní důchodce zabývající se analytickými, konzultačními a lektorskými aktivitami v oblasti penzijní a zdravotní reformy a občanských finančních produktů. V letech 1991-1994 organizoval jako náměstek ministra - sekretář tripartity sociální dialog. V manažerských funkcích v penzijním připojištění, v bankovnictví a v pojišťovnictví pak působil v letech 1994-2006. Ve stejné době se angažoval v pracovních skupinách MPSV, ČAP a SPaD pro důchodovou reformu a mezi roky 2003 až 2005 jako koordinátor pracovní skupiny ČAP pro implementaci zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. Za tuto činnost byl oceněn i Asociací českých pojišťovacích makléřů jako „Osobnost pojišťovacího trhu roku 2005". Po odchodu do starobního důchodu byl poradcem představenstva Kooperativa pojišťovny, a.s., VIG pro důchodovou a zdravotní reformu. Dnes je v uvedeném zaměření nezávislým konzultantem a lektorem.
Text: Ing. Petr Pavlík